Spółka cywilna to stosunek prawny pomiędzy dwiema osobami, które mają wspólny interes gospodarczy lub ekonomiczny.
Zgodnie z polskim prawem spółka cywilna powstaje, gdy dwie osoby zgadzają się na współpracę w przedsięwzięciu gospodarczym lub biznesowym. Niniejsza umowa musi mieć formę pisemną i musi być podpisana przez obie strony. W praktyce partnerzy nie muszą podpisywać formalnej umowy partnerskiej. Wszelkie działania lub transakcje jednego partnera, które przynoszą korzyści drugiemu, mogą być uznane za dowód zawarcia umowy partnerskiej.
Pozostałe informacje na temat spółki cywilnej
Spółka cywilna może być ograniczona lub nieograniczona. Spółka komandytowa ma komplementariusza i jednego lub więcej komandytariuszy, którzy mają udziały w zarządzie, ale nie są odpowiedzialni. Spółka jawna pozwala wszystkim wspólnikom uczestniczyć w zarządzaniu i ponosić solidarną odpowiedzialność.
Prawa i obowiązki wspólników określają umowy spółki (statuty), które zazwyczaj mają formę pisemną. W Polsce umowy spółki zawarte są w ustawie o spółkach handlowych i należy je złożyć w urzędzie rejestrowym. Ustawa przewiduje, że wspólnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez spółkę, jeżeli zostały zaciągnięte w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej lub za wiedzą wspólnika.
Spółka cywilna nie jest związana żadnymi formalnościami. Jednak obaj partnerzy muszą uczestniczyć w decyzjach zarządczych i wnosić aktywa do przedsięwzięcia. Żaden z partnerów nie może otrzymać wynagrodzenia za swoje usługi. Ponadto partnerzy nie mogą konkurować ze sobą na tym samym rynku i muszą wykorzystywać majątek spółki wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie spółki cywilnej następuje z chwilą śmierci jednego ze wspólników, wycofania się z przedsięwzięcia lub wyrażenia zgody na rozwiązanie spółki.
W Polsce spółka komandytowa musi mieć co najmniej dwóch komplementariuszy i co najmniej jednego komandytariusza będącego osobą fizyczną. Spółka nieograniczona wymaga co najmniej trzech wspólników, którymi są wszystkie osoby fizyczne. Wspólnicy mogą zawrzeć spółkę cywilną ustnie lub pisemnie. Jeśli jednak umowa jest ustna i nie zostanie potwierdzona kolejnymi pisemnymi dowodami, spółka zostanie unieważniona, jeśli jeden z partnerów umrze przed rozpoczęciem działalności.
Więcej artykułów na tematy związane z biznesem, i finansami znajdziesz w portalu https://otworzfirme.pl/.