Zanim gotówka, monety i banknoty zostaną wyprodukowane i wprowadzone do obiegu, konieczne jest zaplanowanie przez banki centralne państw, które są odpowiedzialne za emisję pieniądza, działań mających na celu utrzymanie stabilności podaży pieniądza. Istnieje również pieniądz bankowy, który jest tworzony przez banki komercyjne. Wyjaśniamy, na czym polega różnica i jak działa każdy z nich.
Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że problemy gospodarcze danego kraju można by rozwiązać po prostu produkując pieniądze i rozdając je wśród obywateli? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo atrakcyjną opcją, prawda jest taka, że gospodarka nie działa w ten sposób. Przeciwnie, drukowanie gotówki bez uwzględnienia polityki pieniężnej mogłoby mieć szkodliwe skutki dla finansowego dobrobytu społeczeństwa, począwszy od wczesnej dewaluacji własnej waluty lub inflacji.
Jedynymi podmiotami uprawnionymi do emisji banknotów i monet, gotówki, są banki centralne danego kraju. Czynią to kierując się polityką pieniężną, która ma zapewnić stabilność cen i wzrost gospodarczy. Innymi słowy, instytucje te podejmują decyzje w celu dostosowania rynku pieniężnego do realizacji różnych celów gospodarczych.
Emisja środków pieniężnych w celu zasilenia gospodarki w płynność
Generalnie emisja nowej waluty ma na celu upłynnienie gospodarki. Sprzyja na przykład takim aspektom jak konsumpcja czy dostęp do finansowania, co sprzyja wzrostowi przemysłu, rozwojowi gospodarczemu, innowacyjności… Można powiedzieć, że generalnie prawidłowa emisja pieniądza jest związana z ekspansją gospodarczą. Dla przypomnienia, niektóre z funkcji pieniądza to służenie jako waluta do nabywania towarów lub usług, a także do określania ceny tych towarów lub usług w transakcjach handlowych (jednostka rozliczeniowa) oraz jako magazyn wartości.
W praktyce monety i banknoty krążą na terytorium, na którym służą jako metoda płatności (sklepy, restauracje, transport publiczny itp.). Możliwe jest również, że część gotówki opuszcza te obszary, ponieważ jest używana do dokonywania płatności w innych miejscach lub jako bezpieczna przystań dla innych krajów, w których ich waluta jest zdewaluowana. Z tematem monet i banknotów na całym świecie wiąże się wiele ciekawostek, o których przeczytasz w http://www.numizmatyka.pl
Takie okoliczności powodują, że banki centralne muszą emitować pieniądze, aby zapewnić odpowiedni przepływ monet i banknotów dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki.
Co jest brane pod uwagę przy emitowaniu gotówki?
Pieniądze krążące po ulicach są reprezentacją bogactwa, jakie posiada dany kraj. Kiedy więc bank centralny decyduje się na dodrukowanie większej ilości pieniędzy, musi najpierw upewnić się, że posiada wystarczające aktywa, aby pokryć wartość emisji, którą zamierza przeprowadzić. Proces nabywania takich aktywów nazywany jest kreacją bazy monetarnej i stanowi zasadniczy krok w zapewnieniu, że obieg nowych pieniędzy odzwierciedla rzeczywistość gospodarczą i że gospodarka rozwija się w zdrowy sposób.
Istnieje kilka możliwości zwiększenia bazy monetarnej przez bank centralny, ale do najczęstszych należy zakup metali szlachetnych, takich jak złoto, zwiększenie ilości kredytów udzielanych sektorowi publicznemu i systemowi bankowemu lub inwestowanie na rynku długu, wśród innych rodzajów zakupów aktywów. Im więcej aktywów posiada bank centralny, tym więcej pieniędzy może wspierać.