W ostatnich latach daje się zaobserwować trend, zgodnie z którym próbuje się wyjaśnić problematykę ekonomiczną przy użyciu innych nauk. Duży wkład do tej dziedziny namysłu nad rzeczywistością ma neurobiologia, i szerzej, neuronauka. Neuroekonomia, czyli połączenie ekonomii i neurobiologii, daje niezwykle ciekawą perspektywę, która może pomóc nam zrozumieć wiele zjawisk, które na gruncie zwykłej teorii ekonomii mogą się wydawać oczywiste, ale jednocześnie z pewnych względów problematyczne.
Neuroekonomia
Próbuje połączyć dyscypliny neuronauki, psychologii i ekonomii. Zwraca uwagę na to, że ludzkiego zachowania nie da się wytłumaczyć tylko przy użyciu matematycznych modeli, których używa tradycyjna ekonomia. Bada przykładowo, jaki wpływ na decyzje ekonomiczne ma system nerwowy. Już ekonomia behawioralna pokazała, jakie znaczenie mają emocje. Neurokonomia oferuje obraz tego, jak samo bycie człowiekiem, w sensie biologicznym, ma wpływ na ekonomię. Podejście to w wielu miejscach podważa model człowieka, jaki jest głównym założeniem teoretycznym tradycyjnej ekonomii. Klasyczny ekonomista byłby neuroekonomistą, gdyby chciał badać mechanizmy biologiczne, które wpływają na racjonalne podejmowanie decyzji.
Neuroekonomia to nowe, bardzo obiecujące podejście do zrozumienia neurobiologii podejmowania decyzji. Podejmowanie decyzji to proces dokonywania wyborów poprzez identyfikację decyzji, zbieranie informacji i ocenę alternatywnych rozwiązań. Neuroekonomia to nauka o tym, w jaki sposób organizmy podejmują decyzje oparte na wartościach i jak te decyzje są wyrażane neuronowo, poznawczo i behawioralnie. Neuroscience wskazuje na zupełnie nowy zestaw konstruktów leżących u podstaw podejmowania decyzji ekonomicznych.
Nowe podejście do finansów
Podejście to może fundamentalnie zmienić nasze postrzeganie takich dziedzin jak finanse, teoria gier, ekonomia pracy, finanse publiczne, prawo i makroekonomia. Badania cały czas są kontynuowane i w przyszłości mogą nam dostarczyć wielu ciekawych rozwiązań na temat tego, jak tak naprawdę zachowujemy się w sytuacjach ekonomicznych.
Jako nauka, neuroekonomia cieszy się zasłużonym uznaniem dopiero od lat 90. W tak ogromnym stopniu podważa ona status quo, że długo nie chciano pogodzić się z jej rewolucyjnymi dokonaniami. Pomimo tych imponujących osiągnięć, neuroekonomia ma w najlepszym razie dziesięć lat i jeszcze nie zademonstrowała kluczowej roli w neuronauce, psychologii czy ekonomii.
Kwadranty przepływu pieniądza, czyli wszystko co musisz wiedzieć, aby wygrać swoje życie