Wśród osób zainteresowanych finansami jednym z najbardziej popularnych źródeł wiedzy o pieniądzach jest historia o bogatym i biednym ojcu, której autorem jest Robert Kiyosaki.
Historia ta okazała się fikcją literacką, co wcale nie oznacza, że jej przekaz jest mniej wartościowy. Niesie ona w sobie uniwersalne prawdy i zasady odpowiadające na podstawowe pytania:
W jaki sposób pieniądze zataczają krąg na świecie?
W jaki sposób mogę się wzbogacić?
Co zrobić, aby mieć więcej środków finansowych, niż mam dotychczas?
Kwadrant to nic innego jak sposób obchodzenia się z pieniędzmi i metoda na ich wygenerowanie w swoim życiu.
W celu dobrego zrozumienia problemu najlepiej zacząć od zrozumienia 4 podstawowych kwadrantów, z którymi mamy styczność na co dzień.
Jakie są najbardziej popularne sposoby na generowanie pieniędzy?
Kwadrant P (Pracownik),
Jest on ograniczony gospodarką kraju, w którym pracuje dana osoba. Ten sam zawód, np. pielęgniarka jest inaczej wynagradzany w Szwecji, a inaczej w Polsce, pomimo, że praca w obu tych krajach polega na (prawie) dokładnie tym samym i jest istotna w równym stopniu. Ten kwadrant jest wybierany przez osoby, które przede wszystkim chcą czuć się bezpieczne. Najczęściej praca na umowie gwarantuje stałą wypłatę, płatne wolne. W sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę nie musi martwić się o finansowanie. Jest to opcja relatywnie najłatwiejsza i wymagająca najmniej wysiłku.
Kwadrant S (Specjalista/Samozatrudniony)
W skład tego kwadrantu wchodzą zazwyczaj bardzo cenieni specjaliści, tacy jak lekarze, prawnicy, a także drobne “przedsiębiorstwa”, głównie JDG. Przedsiębiorstwo zostało postawione w cudzysłowie, ponieważ osoba samozatrudniona gdy jedzie na wakacje, bierze wolne nie generuje w tym czasie pieniędzy (tak jak powinien to robić prawidłowo skalowany biznes). Najczęściej znajdują się tutaj osoby bardzo ambitne, a nawet pracoholicy. Nie potrafią wziąć wolnego ze względu na wyrzuty sumienia i pracują stale po 19h nie korzystając z życia.
Kwadrant B (Biznes)
W przeciwieństwie do powyższego kwadrantu ten opiera się na stworzeniu biznesu – systemu, procedury. Zrzeszeniu ludzi, którzy generują pieniądze w Twoim imieniu, kiedy Ty wypoczywasz. Prawidłowo prowadzony biznes zarabia pracą wielu rąk, nawet jeżeli właściciel jest w czymś specjalistą.
Kwadrant I (Inwestor)
inwestor zarabia nie swoją, czy pracą innych, a posiadanymi już pieniędzmi. Finanse odpowiednio zainwestowane same się pomnażają, generując największe zyski.
Warto pamiętać, że tak jak wiele jest osób na świecie tak wiele jest optymalnych rozwiązań. Nie dla każdego najlepszym wariantem będzie Biznes czy Inwestor. Należy przeanalizować swoje predyspozycje i cele w taki sposób, aby dobrać odpowiedni do siebie wariant i opracować plan na jego skuteczne wdrożenie.
Neuroekonomia – niebezpieczna herezja czy prawdziwa rewolucja?