Ropa naftowa to nieodnawialny surowiec naturalny, który ma liczne zastosowania. Jednym z nich jest dostarczanie paliwa potrzebnego do wielu procesów energetycznych i przemysłowych na całym świecie. Jej właściwości jako surowca do produkcji paliw i energii czynią ją cennym zasobem. Z tego powodu ewolucja cen ropy jest ekonomicznym punktem odniesienia w rozwoju energetycznym i technologicznym w czasie. Jej fluktuacja, czyli zmiana jej ceny, powoduje rozwój i/lub kurczenie się gospodarki nie tylko w krajach produkujących ropę, ale we wszystkich gospodarkach świata.
W jaki sposób ustalana jest cena ropy naftowej?
O cenie ropy decyduje podaż i popyt. Podaż pochodzi z krajów produkujących ropę naftową. Popyt pochodzi z rafinerii, które przetwarzają ropę naftową na produkty, które mogą być wykorzystane przez klientów końcowych jako paliwa lub surowce dla przemysłu petrochemicznego. Rafinerie przechodzą przez wyspecjalizowane spółki zależne zajmujące się handlem, których działalność polega na interweniowaniu na rynku w celu zakupu ilości niezbędnych do funkcjonowania rafinerii lub odsprzedaży niewykorzystanych nadwyżek.
Handlowcy ci mogą również dążyć do osiągnięcia krótkoterminowych zysków poprzez transakcje kupna i sprzedaży, grając na dziennych zmianach cen. Dlatego często zdarza się, że ładunek oleju zmienia właściciela kilka razy zanim zostanie dostarczony. Więcej o handlu ropą dowiesz się w http://www.strefainwestora.pl
Jak zmiany cen ropy wpływają na gospodarkę?
Pomimo boomu w dziedzinie energii odnawialnych, ropa naftowa pozostaje najważniejszym surowcem energetycznym. Większość energii potrzebnej do procesów przemysłowych, które zapewniają ludzkości dobra i usługi, jest pozyskiwana z ropy naftowej. Dlatego też zmiany cen ropy, czyli ich wzloty i upadki, mają zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na gospodarkę światową. Niezależnie od tego, czy chodzi o kraje eksportujące czy importujące ropę, w obu przypadkach gospodarka odczuwa skutki.
Przy rosnących cenach kraje eksportujące cieszą się wzrostem gospodarczym. Ich waluta wzmacnia się i pozwala na więcej międzynarodowych negocjacji handlowych. Z drugiej strony na podwyżce cierpią kraje importujące, które często nie są w stanie pokryć swojego zapotrzebowania na energię z powodu braku środków na jej zakup. Z drugiej strony, jeśli cena spada, to pogrąża sięw kryzysie gospodarka eksportera, ale zyskują na tym kraje importujące poprzez zmniejszenie kosztów zużycia energii. Jednak na ich gospodarkę negatywnie wpłynie również skurczenie się gospodarki tego pierwszego.