Strona główna Rozrywka Zabawa, relax i kłopoty?

Zabawa, relax i kłopoty?

141
PODZIEL SIĘ

Atrakcyjne formy zabawy w wielu przypadkach nie uczą aktywności, lecz bierności. Za przykład niech posłuży telewizja. W książce „Co robić po wyłączeniu telewizora” napisano: Z samej swej istoty (telewizja) przyzwyczaja nas do bierności: zabawa, a nawet uczenie się przychodzi nam bez trudu, bez wysiłku kreatywnego. Oczywiście nawet bierny relaks ma prawo posiadać wiarygodną wartość. Niemniej jednak jeżeli zabiera nadmiernie wiele czasu, ograbia z nader cennych możliwości.

Wielu się przekonało, że zajęcia wymagające aktywności, a nie bierności, dają znacznie więcej satysfakcji, aniżeli można żeby przeczuwać. Niektórzy odkryli, że przyjemne są spotkania, na jakich ktoś czyta na głos. Inni oddają się rozmaitym hobby, na przykład grze na jakimś instrumencie lub malowaniu obrazów. Wolno również aranżować wspólne wycieczki lub ewentualnie spotkania w gronie towarzyszy itp. Odpowiednie witryny ma także wypoczynek na świeżym powietrzu. Co poniektóre rodziny organizują biwaki, wędkują, idą po lasach, szlakach górskich, urządzają spływy kajakowe i tym podobne atrakcje. Dzieci są zachwycone.

Kłopot powiązany z rozrywkami, szczególnie z niektórymi płatnymi, polega na tym, że w szeregu przypadków wcale nie pomagają się odprężyć ani nie dają zadowolenia. Kiedy na przykład jakaś drużyna sportowa przegrywa, jej sympatycy są często przygnębieni, zawiedzeni, nawet rozzłoszczeni. Oglądanie meczu nie powoduje im wtenczas żadnej radości. W dodatku od uczestników płatnych imprez rozrywkowych oczekuje się przeważnie sztampowego przyglądania się, a nie współdziałania. W miejsce brać czynny udział, jesteś jedynie biernym widzem. Może to wpływać ujemnie na zdrowie i na umiejętność utrzymywania kontaktu z drugimi. Z poniektórymi typami rozrywki wiąże się jeszcze inny kłopot: nie dająca się przewidzieć riposta publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here