Strona główna Technologia Sterowanie i automatyka w przemyśle

Sterowanie i automatyka w przemyśle

127
PODZIEL SIĘ

W przemyśle wytwarzanie jest realizowane na podstawie procesów technologicznych, które są odpowiednio opracowane. Procesy przemysłowe jak i także ich automatyzacja są realizowane za pomocą urządzeń, które tworzą wspólny system tak zwanej przemysłowej automatyki.

Elementami przemysłowej automatyki są: maszyny i urządzenia (realizują one procesy przemysłowe oraz produkcję), urządzenia kontrolno-pomiarowe (są zainstalowane na urządzeniach oraz na maszynach), urządzenia wykonawcze, oprogramowanie do wizualizacji procesów i kontroli jak i także urządzenia sterujące oraz systemy łączności. W obecnych czasach systemy przemysłowej automatyki występują w zasadzie w każdej z branż wytwórczych.

Są one w zasadzie podstawą zarówno jeśli chodzi o przemysł spożywczy, przemysł chemiczny jak i także przemysł ciężki. Firmy, które prosperują w przemyśle pragną wyróżniać się ciągłymi zmianami w przemyśle oraz bardzo szybkich rozwojem. Muszą one korzystać z ofert przewodów, kabli czy też osprzętu do każdej z gałęzi przemysłu. To właśnie przewody i kable są elementem spójnym w zasadzie w całym systemie przemysłowej automatyki.

Przewodami podstawowymi, które są stosowane w układzie przemysłowej automatyki są przewody elastyczne PVC jak i także PUR. Posiadają one numerowane żyły lub też kolorowe. Występują one w wykonaniu z podwójnym ekranem lub z pojedynczym, który spełnia wymagania tak zwanej kompatybilności elektromagnetycznej.  W zasadzie zawsze przewody są narażane na pewnego rodzaju działanie substancji szkodliwych. Są to związki chemiczne czy też oleje.

Automatyka przemysłowa obejmuje optymalizacje pracy i bezpieczeństwo pracowników – dowiesz się więcej na automatykaprzemyslowa24.pl

Między innymi właśnie dlatego ich zewnętrzna powłoka cechuje odpornością wysoką na różnego rodzaju czynniki. Te przewody mają w obwodach zastosowanie sterowania, sygnalizacji jak i także pomiarowych. To one znajdują swoje zastosowanie w przemyśle maszynowym czy też w przemyśle metalurgicznym. Są one stosowane w technologicznych ciągach.

Przewody są produkowane jako samogasnące czy też bezhalogenowe, by zwiększyć bezpieczeństwo. Takowe przewody nie podtrzymują płomieni. Jest to wszystko zgodne z normami obowiązującymi. Jeśli chodzi o przemysłowe zakłady, w których istnieją tak zwane strefy zagrożone, na przykład wybuchem stosuje się z kolei elastyczne sterownicze przewody, które są iskrobezpieczne.

Są one wykonane oczywiście z PVC, które jest płomienioodporne jak i także samogasnące. Dodatkowo są także olejoodporne. Posiadają one wszystkie żyły czarne, jedynie z nadrukiem numerycznym w kolorze białym. Także występują w wersji z ekranem oraz z żyłami parowanymi.

Przewody, które będą z kolei stosowane w spożywczym, laboratoryjnym czy też w medycznym przemyślę muszą być odpowiednio odporne na środki czyszczące, które są agresywne. Automatyka przemysłowa jest także przesyłem danych. Przewód, który będzie dobrany w sposób odpowiedni zapewni z całą pewnością wysoką szybkość danej transakcji.

Jak widać na załączonym obrazku automatyka przemysłowa jest dziedziną bardzo rozwiniętą jak i także skomplikowaną.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here