Strona główna Biznes Kryzys finansowy w 2007 a polski sektor pożyczek pozabankowych

Kryzys finansowy w 2007 a polski sektor pożyczek pozabankowych

100
PODZIEL SIĘ

Jeżeli wierzyć dostępnym statystykom, Polacy z każdym rokiem coraz częściej i coraz chętniej korzystają z usług firm zajmujących się udzielaniem pożyczek pozabankowy. Już teraz wielu specjalistów jest całkowicie przekonanych co do tego, że, prędzej czy później, firmy pożyczkowe będą stanowić jak najbardziej równorzędną konkurencję dla instytucji bankowych.

Może się to wydawać dziwne osobom, które postrzegają sektor pożyczek pozabankowych przez pryzmat stereotypów mających swoje korzenie jeszcze w początkowym okresie istnienia polskiego sektora firm pożyczkowych, czyli w latach dziewięćdziesiątych uprzedniego stulecia. W rzeczywistości jednak tak naprawdę nie ma w tej sytuacji nic dziwnego: jest ona po prostu logiczną, albo wręcz konieczną konsekwencją procesów, jakie zapoczątkował globalny kryzys ekonomiczny w roku 2007. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Kryzys finansowy w 2007 a polski sektor pożyczek pozabankowych

Jak doskonale wiadomo, epicentrum oraz przyczyną sprawdzą wielkiego tąpnięcia w światowej gospodarce, jakie miało miejsce w roku 2007, był amerykański system bankowy. Banki w Stanach Zjednoczonych przez wiele lat prowadziły skrajnie nieodpowiedzialną i lekkomyślną politykę kredytową, przez co w końcu wiele z nich znalazło się na samej krawędzi bankructwa, a niektóre były nawet zmuszone ogłosić upadłość. Ostatecznie kryzys został przezwyciężony, przede wszystkim dzięki gigantycznym dotacjom z budżetu rządu Stanów Zjednoczonych. Jedną z konsekwencji kryzysu było jednak nałożenie na banki obowiązku wprowadzenia radykalnych obostrzeń w zakresie prowadzonej przez nie polityki kredytowej.

Te obostrzenia zostały wcielone w życie nie tylko w obrębie amerykańskiego sektora bankowego, ale również w realiach niemal wszystkich sektorów bankowych na świecie, w tym również w Polsce. W rezultacie, kredyty oferowane przez banki stały się o wiele trudniej dostępne a także o wiele bardziej kosztowne. Spowodowało to powstanie luki na rynku pożyczek, luki która bardzo szybko i z powodzeniem została zapełniona przez firmy pożyczkowe.

Zaczęły się one dynamicznie rozwijać, a dzięki wciąż rosnącym dochodom stały się zdolne do oferowania swoim klientom produktów pożyczkowych na coraz bardziej atrakcyjnych warunkach. Z tego powodu, takie produkty jak na przykład popularne chwilówki są aktualnie o wiele niżej oprocentowane, niż jeszcze kilkanaście lat temu, i na dobrą sprawę w aspekcie kosztów niewiele różnią się od kredytów bankowych(tyle że są od nich o wiele łatwiej dostępne).

To jednak jeszcze nie wszystko. Rozwój sektora pożyczek pozabankowych nie ograniczył się bowiem wyłącznie do poprawy atrakcyjności jednego konkretnego produktu: firmy pożyczkowe zaczęły oferować swoim klientom już nie tylko takie rozwiązania, jak pożyczki krótkoterminowe ale również długoterminowe pożyczki ratalne, pożyczki hipoteczne a także pożyczki konsolidacyjne. Również w przypadku tych produktów pożyczkowych warunki finansowe są coraz bardziej atrakcyjne, przez co firmy działające w sektorze pożyczek pozabankowych stają się coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do banków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here