Strona główna Dom Jesienne porządki w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Jesienne porządki w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

104
PODZIEL SIĘ

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Przed nadejściem zimy warto o niego zadbać. Zobacz, w jaki sposób zorganizować porządki w ogrodzie oraz o czym należy pamiętać. Poniżej znajdziesz kilka istotnych porad i wskazówek na ten temat.

Aby nadejściem zimy oraz mrozów musimy przygotować i uporządkować nasz ogród. Należy pamiętać o roślinach, a także różnego rodzaju sprzętach, które znajdują się w ogrodzie. W ten sposób zabezpieczymy nasze rośliny przed chłodniejszą porą. Poza tym ogród będzie już przygotowany na kolejny sezon. Zabierając się do pracy w ogrodzie powinniśmy przygotować sobie odpowiedni sprzęt oraz ubranie. Warto także poprosić o pomoc innych członków rodziny. W ten sposób na pewno szybciej i przyjemniej uda nam się zrobić porządek w ogrodzie.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy pochować wszystkie sprzęty oraz meble ogrodowe, które nie będą używane w czasie zimy. Jeśli nie zrobiliśmy tego po skończonym sezonie letnim, najwyższa pora, aby się za to zabrać. Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mebli ogrodowych. W zależności od ich rodzaju powinniśmy odpowiednio je wyczyścić i zaimpregnować przed nadejściem mrozów. Najlepszym wyjściem będzie schowanie poszczególnych sprzętów do garażu czy piwnicy. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zadbać o przykrycie i zabezpieczenie konkretnych mebli czy urządzeń.

Na stronie General Fresh znajdziesz między innymi pochłaniacz zapachów, odświeżacze i wiele innych produktów świeżości

Kolejnym ważnym krokiem będzie oczyszczenie trawnika z liści. Usuwanie liści to bardzo ważna czynność, którą należy wykonywać regularnie w czasie jesieni. Oczywiście wiele zależy od tego, ile drzew znajduje się na naszej działce. Pozbywając się liści dotleniamy powierzchnię ziemi, dzięki czemu będzie ona lepiej wchłaniała wodę. Poza tym pozostawienie liści na zimę może doprowadzić do ich gnicia, a to z kolei może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych trawy.

Aby pozbyć się liści oczywiście możemy skorzystać z tradycyjnego sposoby, czyli z grabi. Jest to dosyć pracochłonne i męczące, jednak grabiąc liście, jednocześnie przekopujemy ziemię, dzięki czemu zostaje ona lepiej dotleniona. Nowoczesnym i szybszym sposobem na pozbycie się liści, jest użycie dmuchawy. To świetne rozwiązanie dla dużych terenów, pokrytych liśćmi.

Kolejne kroki

Kiedy już pozbędziemy się liści oraz pochowamy lub zabezpieczymy meble oraz sprzęty ogrodowe, możemy przejść do kolejnych działań. Jeśli uznamy, że trawa w ogrodzie jest dosyć długa możemy ją skosić. Warto jednak pamiętać, aby nie kosić trawy zbyt krótko, ponieważ zbyt krótka może być narażona na przemarznięcia.

Następnie zajmijmy się roślinami. Przede wszystkim warto pamiętać o obfitym podlaniu roślin, które pozostają na zimę w ogrodzie. W ten sposób rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą wilgotność, nawet jeśli zimą ziemia zamarznie. Rośliny znajdujące się w pojemnikach czy rabatach, należy przenieść do piwnicy lub po prostu wyrzucić. Pojemniki powinniśmy dokładnie umyć, wysuszyć i przenieść do garażu czy piwnicy, aby posłużyły nam na kolejny sezon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here