Strona główna Dom Dawno niewidziane piece

Dawno niewidziane piece

110
PODZIEL SIĘ

Ogrzewanie starego typu powoli powraca do polskich domów. W prywatnej przestrzeni mieszkańców kraju nad Wisłą spotyka się zatem i piece kaflowe, i otwarte kominki, a nawet piecyki wolnostojące, tak zwane kozy. Skąd to zainteresowanie rozwiązaniami, które wydawały się już być reliktem przeszłości?

Otóż zwrócono się ku nim ponownie trochę na fali większego zainteresowania ekologią i naturalnymi źródłami ciepła. Nie bez znaczenia są tu jednak także liczne zalety korzystania z tradycyjnych metod grzewczych. Począwszy na wspomnianych kwestiach dbałości o naturę, przez możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie, aż po estetykę wyróżniającą piece oraz kominki dawnego typu.

Piece kaflowe znowu na czasie

Choć postrzegane są raczej jako coś z zamierzchłej przeszłości, to jednak piece kaflowe wciąż oceniane są jako dobre i sprawdzone źródło ciepła. Działają niezależnie od dostępu wody czy prądu, co czyni je zdecydowanie najbardziej niezawodnymi w razie problemów z pogodą czy awarii. Nie trzeba się zatem obawiać, że mieszkając daleko od przysłowiowej cywilizacji, zostanie się odciętym od ogrzewania zimą czy w szczególnie groźne śnieżyce. Piec kaflowy nie zawiedzie przy nawet tak trudnych warunkach atmosferycznych. Na co dzień natomiast wpisze się w budowanie w domu atmosfery opartej na naturalnym cieple.

Wszelkiego rodzaju piece, kominki i inne elementy znajdziesz tutaj – sklep szalonymax.pl

Takie piece uważane są też za bardzo przyjazne ludzkiemu zdrowiu, choć oczywiście wiele zależy tu od rodzaju opału. Zdecydowanie najbardziej polecanym jest drewno, surowiec bezpieczny, naturalny i do tego nie zaburzający równowagi ekologicznej. A sam piec kaflowy można zaprojektować wedle własnego gustu, dopasować do wnętrza pod względem stylu, kolorystyki czy wzornictwa. W ten sposób wpisze się on w aranżację każdego pomieszczenia, będzie praktycznym dodatkiem, jak również estetycznym uzupełnieniem.

Stale popularne kozy

Nazwa tych pieców wolnostojących bywa myląca, ale wiele osób jeszcze nie zapomniało, jak wygląda koza z płaszczem wodnym. Otóż taki pozornie niewielki piecyk może dostarczyć naprawdę sporo ciepła. Nie tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje, ale również w całym domu. Oczywiście próżno spodziewać się, że niewielkich rozmiarów koza ogrzeje wielki dom. Jednak w budynku jednorodzinnym z całą pewnością ma szansę się sprawdzić. O ile  zostanie prawidłowo dobrana i odpowiedzialnie zamontowana. Tutaj lepiej nie liczyć na własne zdolności, jeżeli z systemami grzewczymi nie miało się w przeszłości zbyt wiele wspólnego. Kluczowy będzie tu natomiast dostęp do komina. Kozę z płaszczem wodnym można jednak ustawić dosyć swobodnie, ponieważ nie waży ona zbyt wiele, a na pewno jest lżejsza od tradycyjnych kominków.

Czy tradycyjne rozwiązania grzewcze mają szansę powrócić? Jak najbardziej, choć raczej nie staną się ponownie wiodącymi modelami. Raczej uzupełnią ofertę współczesnego ogrzewania, opartego głównie na gazie, oleju czy prądzie. Wiele osób tęskni za dawną atmosferą w domu, w którym ciepło rozchodziło się naturalnie i było jakieś takie wyjątkowo przyjemne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here